Designová restaurace Talíř na Václavském náměstí má na květen speciální jarní chřestové menu, které oslavuje svěžest sezónních surovin prostřednictvím sofistikované moderní kuchyně, která potěší i nejnáročnější gurmány.

Za kulinářskými kreacemi stojí talentovaný tým pod taktovkou šéfkuchaře Denise Wágnera, který dohlíží na restaurace Talíř, Chateau Ctěnice, Rendlík a Končina, zatímco v libereckém Zlatém kohoutovi v Pytloun Grand Hotelu Imperial exceluje šéfkuchař Jan Martínek. Společně vytvořili delikátní jarní menu plná lehkosti, fantazie a prvotřídních sezónních ingrediencí.
„Naše květnové menu je gastronomickou ódou na jaro ve všech jeho podobách. Hosté se mohou těšit na harmonickou symfonii jemných, a přesto výrazných chutí – od svěžích tónů malin s květovým prachem až po mistrovské kombinace zeleného a bílého chřestu. Každý pokrm vypráví příběh probouzející se přírody, kde citronovo-bylinkový sabayon přináší osvěžující lehkost a pečlivě vybrané sezónní ingredience se spojují v dokonalé souhře. Naším cílem bylo vytvořit menu, které nejen potěší chuťové pohárky, ale také probudí všechny smysly a přinese nezapomenutelný zážitek,„ říká šéfkuchař Denis Wágner.
„V našem jarním menu jsme se nechali inspirovat čistotou a vitalitou jarní přírody. Hlavní hvězdou je nepochybně bílý chřest – král jarní kuchyně – kterému jsme dali prostor vyniknout v každém chodu. Jeho delikátní chuť umocňujeme kontrastem svěžích citrusových tónů, šťavnatosti grilovaného lososa a bohatostí tradiční holandské omáčky. Pro dokonalé završení kulinářského zážitku nabízíme teplý jahodovo-rebarborový crumble s vanilkovou zmrzlinou, který harmonicky balancuje mezi jemnou kyselostí a sladkostí. Každý pokrm jsme komponovali tak, aby byl nejen gastronomickým, ale i vizuálním potěšením,“ dodává Jan Martínek, šéfkuchař restaurace Zlatý kohout.
Restaurace Talíř (Praha)
Restauraci Talíř, která se nachází v srdci Prahy, přímo na Václavském náměstí, vede zkušený šéfkuchař Denis Wágner. Menu spojuje tradiční českou kuchyni s moderními mezinárodními vlivy a v unikátním designovém prostředí si tak můžete vychutnat širokou škálu pokrmů, od klasických českých jídel až po inovativní mezinárodní speciality. O design interiéru se postaralo renomované designové studio Vrtiška & Žák.
Restaurace disponuje 130 místy k sezení ve dvou podlažích otevřených do společného prostoru s výhledem přímo na Václavské náměstí. Součástí restaurace je také bar, který nabízí široký sortiment nápojů. Restaurace je otevřena každý den již od 7.00 hodin, kdy se formou bohatého teplého a studeného bufetu podávají do 11:00 snídaně „all you can eat“. Od čtvrtka do soboty od 22:00 do 1:00 se restaurace mění ve stylový bar, kde si hosté mohou při poslechu živých DJs vystoupení a menších live bandů vychutnat široký výběr drinků a koktejlů.
Chřestová jarní symfonie v Talíři, 10.5. – 31.5 2025 / 12:00 – 22:00 hod
3 chodové menu, které vás vezme na výlet chutí – od první lžičky po poslední doušek.
V restauraci Talíř slavíme jaro tím nejlepším, co nabízí – svěžestí, barvami a nevšedními kombinacemi. Přijďte si vychutnat jedinečné chřestové menu, kde se snoubí sezónní suroviny, precizní řemeslo a kreativní duše našich kuchařů.
- Polévka: Krém ze zeleného chřestu s olejem z medvědího česneku, raviolou a ořechovým prachem
- Hlavní chod: Grilované filátko z pražmy královské, chřestové lívance a šafránový krém s pečenou červenou řepou
- Dezert: Chia pudink s chřestem a kokosovou vůní s coulis z lesního ovoce
3 CHODOVÉ MENU – 900 Kč
https://www.restauracetalir.cz/cs/

Chřestový krém podle šéfkuchaře Denise Wágnera
Chřestová sezóna začala! I když je sezóna chřestu velmi krátká (od poloviny dubna do konce června), měli bychom stihnout uvařit tento vynikající chřestový krém. Chřest (asparagus) je velmi zajímavou jarní zeleninou. Nejlépe chutná čerstvý, ten poznáme podle tuhých a pevných hlaviček. V lednici ho uchováváme nejdéle 3 dny buď zabalený v mikroténových sáčcích nebo ve fresh folii.
Jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem?
Bílý chřest (je bledý, protože se k němu nedostane slunce, neprobíhá v něm fotosyntéza a nevzniká chlorofyl) se loupe celý, od hlavičky. Zelený chřest se nemusí loupat od shora, záleží na tom, jak je starý. U zeleného chřestu (jehož výhonky se nezakrývají, a proto vytvářejí chlorofyl – zelené rostlinné barvivo, je obvykle dražší než bílý) stačí oloupat cca poslední 1/3 výhonku, mladý zelený chřest není potřeba loupat vůbec.
K loupání použijeme obyčejnou škrabku na zeleninu. Chřest je plný vitamínů a minerálů a má výborné detoxikační účinky. Má také pozitivní zdravotní účinky při léčení ledvin, zánětů močového měchýře, dny a revmatismu.
4 porce
Ingredience:
- Chřest – 8 ks
- Odřezky z chřestu (stonky, slupky) – 500 g
- Máslo – 80 g
- Mouka – 2 lžíce
- Zeleninový vývar – 1 l
- Smetana ke šlehání – 250 ml
- Sůl, bílý pepř
Postup:
Z chřestu odřízneme hlavičky a nožičky chřestu oloupeme. Ty pak nakrájíme na špalíčky. Na rozpuštěném másle orestujeme slupky a špalíčky chřestu, které zasypeme moukou, osmahneme a zalijeme zeleninovým vývarem. Přidáme sůl, pepř a vaříme přibližně 20 – 30 minut. Poté rozmixujeme a přecedíme přes hustý cedník. Nakonec přidáme hlavičky chřestu a krátce povaříme. Na rozpuštěné máslo s cukrem přidáme hlavičky chřestu, které zkaramelizujeme. Tím ozdobíme chřestový krém. Výsledek je fantastický.















Zdroj foto: Pytloun Restaurants, Talíř